May 19th Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day

Posted in: Announcement
Tags:

may19-spor-bayram

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır. M. Kemal Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day

May 19th the Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day[1] (Atatürk’ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı), is an annual Turkish national holiday celebrated on May 19 to commemorate Mustafa Kemal’s landing at Samsun on May 19, 1919, which is regarded as the beginning of the Turkish War of Independence in the official historiography.

Youth and Sports Day Program on:

Date: May 24, 2014
Time: 2:00pm
Place: Turquoise Cultural Center
Open to Public

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options